Yastık Altı

Nakit Akışı ve Yönetimi

04.04.2020
594
Nakit Akışı ve Yönetimi

Yeni faaliyete geçen şirketlerin bir çoğunun kısa süre sonra batmasının temel sebebi yapılan istatistiklere göre ellerindeki sermayenin tükenmesidir. Fakat her şirketin sonu bu şekilde olucak diye bir kural yok. Ellerindeki sermayeyi zekice kullanan şirketler batma riskleri olmadan yaptıkları işleri devam ettirebilir ve hatta büyütebilirler. Nakit akışı olmadan yaptığınız işi büyütmek neredeyse imkansız bir şeydir yani er yada geç elinizdeki sermaye tükenmeye mahkumdur. Nakit akışı olmadan asla hedeflediğiniz noktaya ulaşamazsınız. Bu yazımızda sizlere yukarıda bahsettiğimiz durumu yaşamamanız için nakit akışı sağlama ve yönetimi hakkında bir kaç bilgi vereceğiz.

Kâr ve Zararınızı Eşitleyin

Bir şirketin karının zararına eşitlendiği noktaya ingilizce “break even” noktası denmektedir. Break even noktasını türkçe olarak daha ayrıntılı tercüme etmek istersek şirketinizin artık düzlüğe çıkması olarak açıklayabiliriz. Kar ve zararınızın ne zaman eşitlenecek olduğunu bilmek size nakit akışı konusunda direkt olarak etki etmeyecek olsa da size gelecek durumunuz hakkında daha net tahminlerde bulunma olasılığı tanıyacaktır. Elinizdeki sermayenizin hangi zamana kadar sizi idare edebileceğini ve ne zaman kâr elde edebileceğinizi daha net bir şekilde görebilir ve bu durumları göz önünde bulundurarak kısa ve uzun vadeli planları hayata geçirebilirsiniz. Kısacası eğer kâr ve zararınızın eşitleneceği noktaya odaklanırsanız elinizdeki sermayeyi kullanma konusunda daha akıllıca davranır ve bütçenizi daha mantıklı bir şekilde planlayabilirsiniz.

Nakit Durumunuzu Kontrol Edin

Elinizdeki sermayenin büyük çoğunluğunu firmanızın kâr elde etmesi için hemen kullanmamaya özen gösterin. Bu cümlemin bir önceki madde ile ters düştüğünü düşünebilirsiniz ama ters düşmüyor. Şöyle ki, eğer karşılaştırma yapmak istiyorsanız break even noktasına yani kâr ve zararınızın eşitleneceği noktayı sürekli takip etmeniz gerekiyor ve hala nakit akışınız ile harcamalarınıza konsantre olmayı sürdürmelisiniz. Bunları uyguladığınız zaman şirketinizin kârlılığı kendiliğinden artmaya başlayacaktır.

Nakit Rezervi Bulundurun

Her şirket bazı zaman dilimlerinde bütçe açığı yaşamaktadır. Bütçe açığı yaşamak dünyanın sonu değildir fakat bu durumda ayakta kalmanız için bu bütçe açıklarının üstesinden gelmeniz gerekmektedir. Bütçe açığının üstesinden gelmek için ise bu tür durumlar için daima elinizde nakit rezervi bulunması gerekmektedir. Nakit rezervi bulundurmak, bu zor şartlar alınta stres ve dikkat dağınıklığı yaşamanız ihtimalini azaltacak ve hala şirketinizi büyütme hedeflerine konsantre olmanıza destek olacaktır.

Kaynaklarınızı İyi Yönetin

Şirket sahibi olarak bir yandan işlerinizi büyütecek planlar yapmak zorundasınız ve bunun yanında şirket bütçesini yönetmeniz oldukça zor olacaktır. Eğer maddi durumunuz izin veriyorsa bu konuda tavsiyemiz iyi bir muhasebe uzmanıyla çalışmanız fakat daha küçük ölçekli bir şirketseniz ve musahebe uzmanına ayıracak bütçeniz yok ise güvendiğiniz bir çalışanınızı bu işle görevlendirmeniz oldukça iyi olacaktır. Unutmayın şirket bütçesini idare etmek sizin asıl göreviniz değil ve herkes profesyonel olduğu konu üzerinde çalışmaldır.

Alacaklarınızı Kısa Vadeli Tahsil Edin

Müşterilerinize uzun vadeli fatura kesmek sizi zora sokabilir. Bir şirketin döngüsünü sağlamak için fatura vade gününüzü oldukça düşürmelisiniz. Yastikalti.com olarak bizim bu konuda vereceğimiz tavsiye uzun vade olarak 15 günü görmeniz ve en fazla bu süre ile çalışmanız. Ek olarak, bir üst madde de belirttiğimiz gibi herkes uzman olduğu konuda görev almalıdır ve sizin yapmanız gereken alacakların tahsilatını takip etmek üzere bir çalışan işe almanız olacaktır bu görev ile ilgilenen ayrı bir çalışan bu konuda sizi oldukça rahatlatacaktır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.