Yastık Altı

Nedir Bu Emlak Balonu ?

10.04.2020
566
Nedir Bu Emlak Balonu ?

Borçlanma maliyeti düştüğünde ve konut fiyatları arttığında toplum kendiliğinden emlak fiyatlarının daha da artacağına inanmaya başlar fakat emlak fiyatının asıl edeceği değer bu değildir ve sonuç olarak emlak balonu oluşur. Emlak balonunun etkisi sadece emlak piyasasına olmak aynı zaman da kişisel yatırımları ve devlet ekonomisini de derinden etkiler. Peki.. Nedir bu emlak balonu ?

Emlak Balonu Nedir ?

Emlak balonuna kısaca sınırlı sayıda olan arz miktarı ve rasyonel olmayan satın alımlar ile birlikte emlak fiyatlarının çok hızlıca yükselmeye başlaması sonucu meydana gelen durum diyebiliriz. Arz miktarı git gide artmaya başlayınca devreye giren spekülatörler emlak talebini daha da artırırlar. Konut fiyatları spekülatörler sayesinde doğal olmayan bir fiyat artışına girer ve daha hızlı yükselmeye devam eder. Bu durum emlak balonudur. Gerçek arz bu noktada değildir ve bu sebeple emlak balonu elbet patlayacaktır.

Emlak Balonu Nasıl Meydana Gelir ?

Emlak yatırımı dünyada ve ülkemizde vazgeçilmez yatırımlardan biridir. Emlak yatırımını kısaca açıklamak gerekirse, bir daire, dükkan vb. bir şey alırsınız ve bunu kiraya verirsiniz ya da kullanmaya başlarsınız. Kiraya verdiğinizi varsayarsak, kaba taslak olarak aldığınız daire veya dükkanın fiyatınını, alacağınız kiraya bölersiniz ve kaç yılda amorti edeceğini öğrenirsiniz. Genel olarak emlak yatırımı bu şekilde yapılır. Bu yatırım risksiz, uzun vadede kazandırması garanti olan, ideal bir yatırımdır.

Emlak yatırımı yaparken çok az vatandaş, risk alarak kısa vadede yatırımını birkaç kat artırmayı hedefliyor ve zengin olmayı düşünüyor. Emlak balonu birçok faktöre bağlı olarak gelişiyor olsa da temel olarak bir ülkedeki ekonomi genel olarak iyi gidiyorsa insanlar konuta daha çok yöneliyorlar ve faizler de eğer düşük seviyede ise bu yönelim daha fazla oluyor. İşte bu durumda konut talebi yükselirken spekülatörler devreye giriyolar ve daha yeni yeni fiyat artmaya başlarken kendileri konutları topluyor. Daha sonra topladıkları konutları bu konuda fikri olmayan, sürekli böyle bir yükselişin devam edeceğini düşünen, kısa vadede zengin olma hayali kuran vatandaşlara satmaya çalışıyorlar. Sonuç olarak ise piyasa elbet bir süre sonra gerçek değerini buluyor ve emlak balonu patlıyor.

Emlak Balonu Nasıl Patlar ?

Emlak balonunun spekülasyon ile meydana geldiğini ve amacının gelecekte emlak fiyatlarının daha da artacağına inandırıp satın almak olduğunu belirttik. Spekülatörler piyasadan emlak fiyatları artsın diye satın almaya devam ettikçe ise olan şey daha fazla spekülatörün piyasaya girmesi ve balonu daha da şişirmesi oluyor bu şekilde bu döngü devam ediyor. Bu durum bu şekilde devam ettikçe elbet bir andan sonra bu emlak balonunun patlaması gerekiyor. Bunun sebebi yükselen emlak fiyatları artık sürdürülemez bir hale geliyor ve ekonomi yavaşlıyor, gelirler azalıyor, faiz oranları git gide yükselmeye başlıyor bunun sonucunda da insanlar kredi borçlarını ödeyememeye başlıyorlar. Ve tabi ki emlak balonu döngüsü bir anda tersine dönmeye başlıyor. Emlak telepleri ve fiyatları gün geçtikçe azalıyor.

Emlak fiyatlarının düşmeye başlaması ise potansiyel yatırımcıları korkutmaya başlıyor. Mevcut yatırımcılar ise emlak fiyatlarının daha da düşeceğini tahmin ediyor olduklarından ellerindekileri hızla satmaya çalışıyorlar sonuç olarak bu da emlak fiyatlarının dip üstüne dip görmesini sağlıyor ve balon patlamış oluyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.