Yastık Altı

Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır ?

12.05.2020
606

Öğrenim kredisi lise eğitiminin sona ermesi ile başlayan üniversite eğitimi için verilen maddi desteklere verilen isimdir. Öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve bir takım kriterlerin yerine getirilmesi durumunda bu yardımlardan, yani tabiri rica ise kurumlardan borç para alabilir. Amaç öğrencilerin eğitim hayatının, rahat ve sosyal yaşama uygun bir şekilde geçirmelerini sağlamaktır. Öğrenim kredisi öğrencilerin eğitim hayatı devam ettiği sürece kesilmeden verilmekte ve verilen kredinin geri alınması ise, öğrencinin iş hayatın da devreye girer. Devlet öğrenim kredisi başvuruları eylül ayında yapılmakta ve internet üzerinden gerçekleştirmektedir. KYK kredilerin geri ödeme planları, öğrencilere bildirilmekte ve burs başvurusu ile beraber yapılmaktadır.

Öğrenim Kredisini Kimler Alabilir ?

Öğrenim kredisi almak için, kurumlar veya bankalar tarafından bazı şartlar belirlenmektedir. İlk olarak öğrenim kredisi alabilmek için lisans veya ön lisans öğrencisi olmak gerekir. Vakıf üniversitesinde, açık öğretim fakültesinde ve herhangi bir yükseköğretim kurumunda 2.öğretim olarak okuyan öğrencilerde bu kredilerden faydalanabilir. Aynı zamanda master ve yüksek lisans programlarında eğitim alan öğrenciler de yine bu haktan faydalanabilir. İki yıllık bölümlerden mezun olduktan sonra, ara vermeden lisans programlarına geçiş yapan öğrencilerinde, söz konusu aldıkları öğrenim kredisi kesilmeden devam etmektedir. Öğrenim kredisi alınamayan durumlar ise, bir öğrencinin devlet tarafından burs alması, öğrenim süresi dolmuş, fakat eğitimini tamamlayamayan öğrenciler ve TC vatandaşı olmayan öğrenciler öğrenim kredisi alamaz.

Bankalardan Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır ?

Öğrenim kredisi devlet veya bankalar tarafından verilmektedir. Bankaların vermiş olduğu kredi için başka şartlarda aranmaktadır. Bir öğrencinin özel bir banka tarafından öğrenim kredisi alabilmesi için herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması ve üzerinde başka bir kredi olmaması gerekmektedir. Bankalardan alınacak krediler için yapılması gerekenler, gerekli evrakların hazırlanması ve bankaya bildirilmesidir. Bu konuda bankaların uyguladığı faiz oranları ve kampanaları takip edilmesi de, geri ödenecek tutar için önemlidir. Birçok bankanın aradığı şartlar ise, 18 yaşından büyük olunması, kredi notunun yüksek olması, en az 3 ay sigortalı bir işte çalışılmış olması, üzerine verilmiş tapu ve çalışan öğrenciler için iş yerinden alınan çalışma belgeleri gibi temel şartlar aranmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.