Yastık Altı

Öğrenciye Kredi Nedir?

18.06.2020
288
Öğrenciye Kredi Nedir?

Bankalar tarafından öğrencilere daha avantajlı rakamlar ile verilen öğrenci kredileri hakkında “öğrenciye kredi nedir?” sorusu bi hayli dikkat çekmektedir. Öğrencilere daha cazip oranlar ile kredi verme fikri bankalar tarafından değerlendirilmiştir. Bankaların yaptığı bu değerlendirme neticesinde bir takım şartlar altında öğrencilere özel kredi teklifleri sunulmuştur. Yazımızın devamında öğrenci kredisi alabilmek için gerekli olan bütün maddeleri inceleyeceğiz.

Öğrenciler de herkes gibi çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan kredi talep edebilirler. Bu talepler doğrultusunda bankaların ise öğrencilerden istediği bazı şartlar vardır. İhtiyaçlar kişiden kişiye değişiyor olsa da gerek eğitim maksatlı gerekse harici giderler için öğrenciler bu kredi teklifinden yararlanmak için bankalara başvurabilirler.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Gerekli şartlar karşılandığında bankalar öğrencilere kredi olanakları sağlamaktadır. Genellikle öğrenciler tarafından yurtdışı eğitim ve dil eğitimi amacıyla kullanılan bu tür krediler harici giderler sebebiyle de kullanılabilir.

Öğreciye kredi veren bankalar, öğrenciler için belirli kredileri sunmaktadırlar. Bu bankalar tarafından sunulan krediler devlet destekli değil, tamamen bankaların kendi özel kredi statüsünde değerlendirilmektedir. Kısaca, öğrenciye verilen krediler devlet destekli olmadığından dolayı bu kredileri ihtiyaç kredisinin bir kolu olarak tanımlayabiliriz.

İş Bankası Öğrenciye Kredi

Öğrenciye kredi veren bankaların arasında yer alan İş Bankası, bu krediyi ailelerin öğrencileri eğitim masrafından kurtarmaları amacayla sunmuştur ve aile kefilliği şartı bulundurmaktadır. İş Bankası öğrenciye kredi kapsamında sunulan kredi olanaklarından faydalanmak için herhangi bir İş Bankası şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Bu krediye başvururken yanınızda eğitim masrafını veya yönünü kanıtlayan bir belge olması gerekmektedir. Başvuruda gerekli evraklar:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokipisi,
 • Eğitim giderini belgeleyen fatura, öğrenci belgesi veya rapor,
 • Gelir belgesi

Bu evraklar ile kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Denizbank Öğrenciye Kredi

Öğrenciye kredi verirken en avantajlı vade ve faiz oranlarını sunan bankalardan biri olan Denizbank, öğrenci kredisi verirken bir takım şartlar aramaktadır. Denizbank tarafından öğrenci kredisi 60 aya kadar vadelendirilebilir. Denizbank eğitim kredisi başvurusu için gerekenler:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Son dönemlere ait ödenmiş bir fatura,
 • Gelir belgesi,
 • Eğitim durumu belgesi

Bu evraklar ile kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Öğrenciye Kredi Şartları

Öğrenciye kredi şartları kapsamında öğrencilere sunulan kredilerin şartlandırılması konusunu aktaracağız. Bankalar bu noktada kredi verirken verecekleri kredinin geri ödenmesini istemektedirler. Öyle ki bu kredilerin geri ödenmesi talebine karşın müşterinin de bazı şartları karşılaması gerekir. Öğrenci kredisi şartları hemen her bankada aynıdır denebilir. Başlıca, öğrenciye kredi şartları:

 • Öğrencilere kredi veren bankalar, öğrencinin velisinin kefil olmasını istemektedirler.
 • Bankalar kredinin harcanacağı yönünü de bilmek isterler. Bu noktada öğrenci belgesi gibi taleplerde bulunmaktadırlar.

Öğrenciye Kredi Başvurusu

Öğrenciye kredi başvurusu kapsamında, öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda kullanacakları kredilerin başvuru standartlarını anlatacağız. Öğrencilerin kullanımına sunulan kredilerin başvuru aşamasında yapılması gereken tek şey ilgili bankanın herhangi bir şubesine gerekli evraklarla birlikte gitmektir. Bu sayede başvuru tamamlanabilir. Bu başvuruyu yapmak için genelde istenen başvuru evrakları şu şekildedir:

 • Kimlik kartı,
 • Öğrenci belgesi ve öğrenci kimliği,
 • Eğitim masrafını belgeleyen fatura veya resmi evrak,
 • Sizin veya velinizin gelir belgesi
 • Kredi notu beyanı

Öğrenciye kredi başvurusu kapsamında istenen evraklar bu şekildedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.