Yastık Altı

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur ?

14.05.2020
544

Bankacılık ürünleri kullanımından doğan borçlar konusunda; tek muhatap, banka müşterisinin kendisidir (kefil yok ise). Ancak müşterinin hayatını kaybetmesi durumunda; bankacılık ürünleri borçları, müşterinin yasal varislerine kalabilir. Bu noktada; müşterinin hangi bankacılık ürününü kullandığı ve söz konusu ürün için sigorta yapılıp yapılmadığı, borcun muhatabını değiştirebilir. Banka kredilerinde; kullanılan kredinin türü ne olursa olsun, sigorta yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Ancak kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi ürünlerde; sigorta zorunluluğu bankaların inisiyatifine bırakılmıştır. Kredi kartı borcu olan müşteri hayatını kaybettiği takdirde; ilk olarak bankalara müracaat ederek, kredi kartı sözleşmesi istenmelidir. Kredi kartı sözleşmesinde sigorta şartı yok ise; ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur kim öder? konusunda, farklı yasal işlemler uygulanabilir.

Kredi Kartı Borçları için Reddi Miras Davası Kredi kartı borçlusu kişinin yasal varisleri, veraset ilamının ardından belirlenir. Aile kredi kartı borcunu ödeyemeyecek durumda ise; 3 ay içerisinde, reddi miras davası açmalıdır. Veraset ilamındaki kişilerin tamamı; ayrı ayrı borcu kabul etmediklerini mahkeme kararı ile belirttikten sonra, borç için hiçbir varis sorumlu tutulamaz.

Kimler Reddi Miras Davası Açmalıdır ?

Reddi Miras davası; ölen kişinin herhangi bir mal varlığı (taşınmaz, banka birikimi gibi) olmadığı durumlarda açılmalıdır. Ölen kişinin mal varlığı var ise; Reddi Miras davasının ardındanvaris, varisler mallar için hak talep edemez. Bu tarz durumlarda; kredi kartı borcu ile mal varlığı arasındaki farka bakılmalıdır. Kredi kartı borcunun; mal varlığından fazla olduğu durumlarda dava açılması, varisler için olumlu olarak değerlendirilebilir. Ancak mal varlığı kredi kartı borcundan fazla ise; dava açılması, aile bireylerinin haklarından feragat ettiği anlamına gelir ve olumsuz olarak değerlendirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.