Yastık Altı

Olumlu Kredi Notunun 5 Avantajı

08.04.2020
592
Olumlu Kredi Notunun 5 Avantajı

Öncelikle kredi notunun ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Kredi notu bir kişinin gelecek 1 yıla ait borçlarını ödeme olasılığını tahmin eden bir notlandırma sistemidir. Kredi notu ise sizin bankacılık geçmişinizle alakalı olarak değişiyor. Eskiden kredi notu yalnızca bankalara kredi müracaatı yaptığımız zaman karşımıza çıkardı fakat günümüzde ev eşyaları alacağımızda ya da araç veya ev kiralarken bile karşımıza çıkabiliyor. Kredi notunuzun düşmemesi için kontrol altında tutmaya çalışmak size karmaşık ve zor gelebilir ancak olumlu kredi notu temelde sadece aşağıdaki birkaç maddeye bağlıdır.

  • Ödemeleri zamanında yapmak
  • Borçların farkında olmak
  • Borçlanma limitini aşmamak vb.

Kredi notunuzu kontrol altına almanız sizin negatif derecelenmemenizin yanı sıra çeşitli avantajlar kazanmanıza da öncülük edecektir. Peki ya nedir bu avantajlar ?

Bankalar Size Çeşitli Avantajlar Sağlayacaktır

Yukarıda belirttiğimiz birkaç maddeyi uygulayarak bankalar tarafından tercih edilen bir müşteri olabilirsiniz bu durumda da bankalar size çeşitli avantajlar sağlayacaklardır. Bu avantajları istemiyorum diyebilirsiniz fakat önceden onaylanmış kredi veya kredi kartı gibi kredili ürünler gerçekten işinize yarayabilir ve bunlara ek olarak kredi kartlarında bonuslar ve kredilerde düşük faiz gibi avantajlar elde edebilirsiniz.

Kredi Kullanırken Gelir Belgesi Beyan Etmeniz İstenmez

Hayatın içinde birçok tahmin edemeyeceğimiz şeyler meydana gelir. Örneğin bir süredir işsiz olabilirsiniz ve acil nakite ihtiyaç duyabilirsiniz. Diyelim ki buzdolabınız bozuldu, bu gerçekten kötü bir durum. O an 5000tl bir anda harcamak kim ister ki ? ya da hangimizin her an elinde 5000tl olabilir ki ? İşte bu gibi durumlarda gelir belgesi beyan etmeden sizin için çok güzel bir etki yaratacaktır. Eğer kredi notunuz düşük olursa gelir belgesi beyan etmeniz gerekir ve krediniz onaylanmayabilir.

Kredi Kartı Limitinizi Dilediğiniz Gibi Artırabilirsiniz

Yukarıda yazdığımız maddeye benzer bir şekilde acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi değil de kredi kartı tercih edebilirsiniz fakat limitiniz buna yetmeyebilir. Eğer kredi notunuz olumlu, yüksek bir seviyede ise kolayca mobil şube veya internet bankacılığı yardımıyla kredi kartılı limitinizi dilediğiniz gibi artırabilirsiniz.

Kiralama Yaparken İşiniz Kolaylaşacaktır

Eskiden kredi notu yalnızca bankalardan kredi kullanırken önemli bir etkendi fakat günümüzde sadece kredi kullanırken değil aynı zamanda kiralama yaparkende sorgulanan bir sistem oldu. Kredi notunuzu olumlu ve yüksek bir seviyede tutarak kiralama yaparken işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Faiz Oranlarınız Daha Uygun Olacaktır

Bankaların hepsi birbiri ile yarış içindedir ve müşteri kapmaya çalışmaktadırlar. Kredi notu olumlu seviyede olan müşteriler ise bankalar için vazgeçilmezdir ve bu müşterileri kendilerinde tutmaya çalışırlar. Bunun için ise daha düşük faiz oranları kullandırtabilirler. İnternette bankaların faiz oranlarını araştırırken %0.49’dan başlayan faiz oranlarıyla gibi ifadeler görebilirisiniz, bu ifadeler kredi notu seviyesi olumlu olan müşteriler içindir ve kredi notunuz azaldıkça faiz oranları artmaktadır. Kısacası bir sonraki kredinizde daha düşük faiz ödemek istiyorsanız şuan kullanmış olduğunuz kredi ödemelerini geciktirmemenizi tavsiye edebiliriz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Osman Kuştepe dedi ki:

    Kredi alma çok cazip gibi geliyor. Tabii ödeme sınırlarınıza özen gösterdiğimiz zaman iyi sonuç ve imkan olabiliyor. Krediye alışan zamanla bu sınırları zorluyor. Çok dikkatli olmamız gerekiyor.

  2. Poyraz Arslan dedi ki:

    Kredi notunuza, kredi ödemelerine ve kredi kartı kullanımlarına dikkat etmezseniz, nakit para akışınız kesiliyor bi zaman sonra.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.