Yastık Altı

Peşinatsız Nasıl Araba Alınır?

05.07.2020
525
Peşinatsız Nasıl Araba Alınır?

Otomobil almak isteyen kişilere bankalar tarafından taşıt kredileri ile destek olunsa da, kişiler araçların tamamı için bazı özel şartlar dışında kredi alamamaktadır. Şuan bankaların sunduğu taşıt kredilerine baktığımız zaman, sıfır km araçlar için araç değerine göre farklı oranlarda kredi desteği sağlandığını görebiliriz. Örnek verecek olursak; aracın değerinin ilk 50 bin TL’lik kısmına %70 oranında kredi desteği sağlandığını, 50 bin TL’nin üzerindeki tutarlar için de %50 oranında kredi desteği sağlandığını söyleyebiliriz. Bu da 100 bin TL değerinde bir araç için 60 bin TL’lik bir kredi desteği alınabildiğini ifade etmektedir. Durum böyle olunca, peşinat ödeyemeyecek durumda olan kişiler, peşinat zorunluluğu olmayacak şekilde senetle araba almanın yollarını aramaktadırlar.

Peşinat ödeyemeyecek durumda olduklarından dolayı tamamen banka dışından finansal destek arayışında olan kişiler, hem internet üzerinden birçok firmaya ulaşabilmekte hem de yaşadıkları şehirde banka kredisi olmadan sadece senet kullanarak vadeli araba satışı yapan firmalara ulaşabilmektedirler. Özellikle 2017 yılının geneline baktığımız zaman, binlerce kişinin bu yöntem ile araç sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, kişilerin sorun yaşamaması ve araçların değerine uygun alabilmeleri için, işlem yapacakları firmaya çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Senetle Araba Almak Güvenli Mi?

Kişiler araba alacaklarında senetli işlemler ile karşılaştıklarında ya da bu yöntemin daha uygun olduklarını düşündüklerinde, doğrudan senet karşılığında araba alan kişilerin herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını araştırmaktadırlar. Çünkü, senet söz konusu olduğunda, kişilerin bir ön yargısı ortaya çıkmaktadır. Ancak, senetler, gerektiği gibi doldurulduğu zaman, kesinlikle sizlere sorun çıkarmayacaktır. Çünkü, gün içerisinde sadece otomotiv sektöründe değil, ülkemizin birçok farklı ticaret kolunda senetli işlem yapılmaktadır.

Senetle araba alacak kişilerin asıl dikkat etmesi gereken ve güvenliklerini de sağlama alacak durum, seçilecek olan firmadır. Şuan banka kredisi ve haliyle peşinat olmadan otomobil almanızı sağlayan bu yöntemde, büyük bir talep vardır. Bu da, hem kaliteli firmaların hem de kişileri zarara uğratacak birçok firmanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kişilerin zor durumda olduklarını düşünerek daha yüksek fiyattan araç satmak isteyen ya da hasarlı olan araçları satmak isteyen kişilerden, kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Firma seçimi konusunda kişiler dikkatli olursa ve senetleri de tamamen kendileri doldurursa, borçlarını zamanında ödedikleri sürece herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Bununla birlikte, peşinat ödeme ve banka kredilerindeki faizleri ödeme durumundan da kurtulmuş olacaklar.

Senetle Araba Alma Şartları Nelerdir?

Peşinatsız bir şekilde araba almak isteyen kişiler genellikle internet üzerinden araştırma yaparak firmalara ulaşmaktadırlar. Bu sektörde şuan faaliyet gösteren birçok güvenilir firma bulunmaktadır. Bu firmalar, kişileri herhangi bir bankadan kredi almaya zorlamadan, belirledikleri komisyon oranları ile araç sahibi olmalarını sağlamaktadır. Türkiye’nin birçok farklı noktasından senet karşılığında araba satışı gerçekleştiren bu firmalar, neredeyse bankalar ile aynı şartları aramaktadır. Ancak, bankalardan ayrılan birkaç özel nokta bulunmaktadır.

Firmalar, kişilerin bankaları değil de kendilerini seçtiklerinden dolayı onlara özel fırsatlardan hizmet sunmaya çalışmaktadır. Hizmet sunabilmesi için ise, kurumsal olarak çalışan firmaların, tıpkı bankalarda olduğu gibi, Findeks sorgulaması yaptıklarını, eğer sorunsuz bir kişi olduklarını anlarsalar da, ancak o zaman hizmet sundukları bilinmektedir. Bu uygulama ise her firmada geçerli değildir. Bazı firmalar, kişilerin banka sicillerine bakmaya gerek duymadan sadece senetle işlem yapabilmekte, borcun miktarının fazla olması durumunda da kefil talep edebilmektedir.

Son olarak, firmalar kendilerini de güvenceye almak istediklerinden dolayı yüksek tutarlardaki araçlar ile ilgili işlemlerde, kefilin yanı sıra peşinat da talep edebilmektedirler. Burada, kişilerden belirli bir rakam ya da %20 ile %30 arasında bir peşinat talep edilebilmektedir.

Peşinatsız Sıfır Araç Nasıl Alınır?

Senetle araba almak isteyen kişiler, genellikle ikinci el otomobiller ile karşılaşacaktır. Bu araçlar, ikinci el olmasına rağmen hem yüksek modelli hem de km açısından daha düşük seviyelerdedir. Eğer kişilerin alacakları araç ikinci el olduğunda herhangi bir sorun yoksa, doğrudan işlem yapabilirler. Ancak, kişiler sıfır km araç almak istiyorlarsa da, farklı bir yönteme başvurabilirler.

Peşinat ödemeden sıfır km bir araç almak isteyenler, doğrudan otomobil ana bayilerine başvurmalıdırlar. Burada, kişilerin kullanımına sunulan özel kampanyalar bulunmaktadır. Bu kampanyalar dahilinde, kişiler hem peşinat hem de banka kredisine gerek kalmadan, sıfır km bir araç sahibi olabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.