Yastık Altı

Php Uzmanı Nasıl Olunur ?

22.05.2020
572
Php Uzmanı Nasıl Olunur ?

PHP yazılım dili; kullanışlılığı, hızlı olması ve internette bolca kaynağının bulunması sebebiyle en çok tercih edilen web yazılım dillerinden biri olmuştur. Bu da PHP uzmanlarına olan talebi arttırmıştır. Bu talebi gören ve yazılımcılığa merak salmış bir çok kişi PHP uzmanı olma hayali kurmaktadır. Bu makalede size “PHP Uzmanı Nasıl Olunur ?” konusunu anlatacağız.

PHP en kolay öğrenilen betik dillerin başında gelir. Binlerce blog ve forumda PHP hakkında bilgi kaynağı mevcuttur. PHP’nin resmi web sitesi olan PHP.Net adresinde bu dil hakkında tüm kaynaklar bulunmaktadır. Üniversitelerin Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde PHP ders olarak okutulmaktadır. Şunu belirtelim ki PHP uzmanı olmak için yazılım mühendisliği okumanıza gerek yok. Biraz heves, biraz hırs biraz da azimle siz de PHP uzmanı olabilirsiniz.

Öncelikle PHP uzmanı olmak için web yazılımcılığının temellerini bilmek gerekir. Bu temele HTMl öğrenerek başlamalısınız. Piyasada HTML ve PHP öğreten akademik kurslar bulunmaktadır. İsmek’in ücretsiz kursları HTML, PHP ve web tasarımı dersleri vermektedir. Bu kurslardan faydalanarak iyi birer yazılımcı olup istihdam edilen çok kursiyer vardır. Aynı zamanda ücretli web yazılım kursları da mevcuttur. Fakat en iyi yazılımcılar bilgisayar başında kaynakları kullanarak kendini geliştiren yazılımcılardır. Bu makalede sizlere kendi imkanlarınızla PHP Uzmanı olmak istediğinizi var sayarak tavsiyelerde bulunacağız.

  • HTML’i kesinlikle öğrenmelisiniz. HTML konusunda Türkçe bilgi kaynağı internette oldukça fazladır. Notepad programı kullanarak kodları denemeli ve çok çalışmalısınız.
  • CSS’e hakım olmalısınız. CSS sayfayı biçimlendirmeye yarayan web teknolojisidir. Adobe’nin Dreamweaver programını da bilgisayarınıza indirerek CSS çalışabilirsiniz.
  • HTML ve CSS’de yol aldığınıza inanıyorsanız sıra Javascript’e geldi. Javascrpit konusunda kendinizi geliştirmeye çalışın. Notpad Plus programını yükleyerek kendi javascript kodlarıyla çalışmalar üretin. Bu çalışmaları her gün tekrarlayın.
  • HTML konusunda temel attınız, CSS’i öğrendiniz, Javascript’i anladınız. Şimdi sıra PHP’ye geldi. PHP için öncelikle bilgisayarınıza wampserver kurun. İnternette wampserver kurulumu anlatılmaktadır. Basit <?php echo “merhaba php” ?> gibi kodlarla çalışmalar yapın. Basit web siteleri hazırlayın. Biraz gelişme gösterdikten sonra MYSQL veritabanını öğrenin. Hazır kodlar üzerinde değişiklikler yaparak kendinizi geliştirmeye çalışın. Son olarak kendinize ait dinamik bir web sitesi tasarlayın. Photoshop konusunda da kendinizi geliştirin. Tasarladığınızı web sitesini webmaster forumlarında paylaşın. Yorumlardan eksilerinizi ve artınızı görün. Bu şekilde sabırla haftalarca aylarca kod çalışarak muhakkak bir yerlere geleceksiniz. Başaramadığınızı hissettiğiniz de asla vazgeçmeyin. İyi bir PHP uzmanı olma yolunda başarılar diliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.