Yastık Altı

Repo Bozulabilir mi ?

12.05.2020
625
Repo Bozulabilir mi ?

Yatırım yapmak isteyen, nispeten garanti isteyen kişilerin en çok yöneldikleri yol repo yapmaktır. Mevcut bir paranın, seçilen bir repo çeşidi ile değerlendirilmesi ile repo gerçekleşir. Bunun için öncelikle bankaların repo imkanları araştırılmalıdır. En avantajlı imkanları sağlayan banka ile çalışmak mantıklı olacaktır. Seçilen repo türü ile belli bir süre düzenli ve sabit bir gelir elde etme imkanı bulunmaktadır. Seçilecek olan repo türü; repo bozulabilir mi? sorusunun da doğrudan cevabı olacaktır.

Nasıl Repo Yapılabilir ?

Repo yapılmak istenen para belirlenir. Bununla birlikte seçilen bankanın seçenekleri, yetkili tarafından sunulacaktır. Tercih edilen repo çeşidi doğrultusunda, banka, devlet tahvili veya bono gibi yollarla müşterisine kazanç sağlama imkanı verecektir. Bunun için banka ve müşteri arasında, kazancın ve tarihlerin net olduğu bir anlaşma yapılır. Anlaşma yapıldığında, banka tarafından işleme karşılık bir makbuz kesilir. Bu makbuz müşteriye verilir ve repo tarihi dolduğunda, bu makbuz bankaya beyan edilerek karlı biçimde para çekilebilir.

Repo Türleri Hangileridir ?

Menkul kıymet olarak bilinen bir değerin, taraflar arasında belirlenen bir tarihte, yine baştan belirlenmiş olan bir fiyat ile geri alınmasını garantileyen repo türüne Düz Repo adı verilir. Ters Repo ise bunun aksi biçimde bir anlaşma biçimidir. Ters Repo’da menkul kıymeti alan kişi aynı zamanda borç veren taraf olacaktır. Bu piyasada en yüksek ciroyu elde eden ise Gecelik Repo olarak bilinir ve bu işlemin süresi 24 saattir. Açık Repo olarak bilinen bir diğer türde ise, nakit veya menkul kıymet uzun vadeli değil, günlük işlem üzerinden çalıştırılır. Bu türde belli bir son tarih yoktur. İstenilen zamanda sonlandırılabilir. Kişi tarafından sonlandırılmadığı takdirde, zamanı geldiğinde kendiliğinden yenilenen repoya Sürekli Repo denir. Bu en bilinen repo türlerinin yanı sıra; Karşılıksız Repo, Esnek Repo, Vadeli Repo ve Döviz Swap Repo çeşitleri de bulunmaktadır. Yatırım yapacak kişi, ilk yatırımı öncesinde konuyu detaylıca araştırmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.