Yastık Altı

Repo Nasıl Yapılır ?

12.05.2020
525
Repo Nasıl Yapılır ?

Repo sabit getirisi olan yatırım araçları içinde yer alan bir seçenektir. Yabancı bankalar öncülüğünde kullanımı başlanmış olan bir Repo sabit getirisi yatırım aracı olarak da getirim sağlanıyor. Repo işlemi kısaca, geri alım taahhüdüyle yapılabilecek olunan satış işlemleri olarak tanımlanır ve repo nasıl yapılır? Konusuna gelecek olunursa, birikimin kısa vadede sabit getiriyle de değerlendirilmesi yapıldığında repo yatırımı iyi bir tercih olarak görülmektedir. Bu amaçla yatırım yapan kişilere özel olarak sunulmuş bir seçenek olan repo işlemi de sıklıkla yer alan tercihler arasındadır. Bankalar müşterileri için satış yaptığında sabit olacak olan getiri menkul kıymetler için de öncesinde belirlenmiş olan fiyat üzerinden satışı gerçekleştirilerek yapılır. Belirli bir tarih arasında geri alınacak olan işlemlerin tümü de gerçekleşir. Yapılacak olan tüm bu işlemler için de yatırımcı ile banka arası anlaşma imzalanması yoluna gidilir. İşlem yapılması sonucunda, alım ile satım fiyatı arasındaki farkın karını elde edilmiş olur. Kısa vadede oluşan menkul kıymet için -belirli bir dönem sonu- ilk satıcı tarafından geri alınmayı öngörecek bir işlem türü arasındadır. Para piyasasının araçları için ise büyük farklar oluşabilir. Büyük bir önem sahibi olan kısım ise menkul kıymet için gerçek vade alıcı ile satıcı ihtiyacı karşılanma amacı ile kısaltılıyor olması gösterilebilir.

Repo Yatırım Araçları

Devlet tahvil, hazine bono, banka bono, banka garanti bonoları, Kamu Ortaklık İdare ve Toplu Konut İdaresiyle de ihraç edilecek olunan borç senetleri, borsa da işlem görecek olan borç senetleri, repo işlemleri üzerine konu olunacak olan yatırım aracıdır. Repo işlem menkul kıymet borsasında, müşteri teslim almadan, merkez bankası bloke hesabında ya da Borsa İstanbul Takası ile Anonim şirketinde arşiv edilmektedir. Teslim edilmesi yerine makbuz düzenlemesi yapılır ve aynı zamanda müşteri için vadesi dolmuş olduğu an itibari ile makbuz ödemesi alabilir.

Repo Çeşitleri

Reponun önemli olan çeşidi olan düz repoda ise, bir menkul kıymet, belirli bir tarih içerisinde belirli bir fiyat üzerinden geri alınma taahhüdüyle de yapılmış bir satış işlemi olmaktadır. Reponun söz konusu olduğu işlem için menkul kıymetler, teminat özellikleri de taşımaktadır ve kısa vadede borç verilme durumları söz konusu olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.