Yastık Altı

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

20.05.2020
617
SGK Çocuk Parası Alma Şartları

Yeni doğan bebekler için 2015 yılında yürürlüğe giren bu yasa sonrası devlet tarafından çocuk parası adı altında destek verilmektedir. SGK çocuk parası alma şartları nelerdir diye merak edenler için düzenlediğimiz yazımızda bütün şartlar ve detaylar yer almaktadır. Belirtilmesi gereken ilk şart bu uygulama 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmiş çocukları kapsayan ve yalnızca bir kez verilen bir yardımdır. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen bu yasal hak ailelerin başvuruları sonrasında yaklaşık 1 ay gibi bir sürede verilmektedir. Belirtilen tarihten önce doğan çocuklar için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Fakat bu düzenleme içerisinde şöyle bir detay vardır. Ödeme hesabı yapılırken 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan bebeğin ailenin kaçıncı çocuğu olması önem arz eder. Çünkü ödeme miktarı bu sıraya göre verilir. Ayrıca doğan bebeğin annesi ya da babasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunluluğu vardır.

Çocuk Parası Ödeme Miktarları

Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yürütülen bu yardım projesi için bir takım şartların yanı sıra ödeme konusundaki belirleyici durumlar da önemlidir. Örneğin ilk çocuk olması durumunda 300 TL ödeme yapılırken eğer bu tarih sonrası doğan bebek ikinci çocuk ise 400 TL, üç ya da daha fazla sıralamada olan her bir çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle tarih öncesi doğan çocukların ödeme miktarının belirlenmesinde önemi vardır. Başvurular Bakanlık ya da Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda gerçekleştirilebilir. Başvuru için doğum belgesi ve internet üzerinden alınacak forum gereklidir.

Çocuk Parası Kime Verilir ?

Ödemeler annelerin adına PTT üzerinden açılan bir hesaba yapılacaktır. Fakat başvuruyu babalar da yapabilir. Ödeme yattıktan sonra anne dışında herhangi kimse parayı çekemez. Yalnızca özel durumlarda bu kural değişiklik gösterir. Bu özel durumlar genellikle annesi vefat eden bebekler için ödemelerin babalara yapılmasını ve her iki ebeveynin de vefatı söz konusu ise belirlenen vasi adına yatırılmasını kapsamaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartı söz konusu olduğundan eğer anne yabancı uyruklu ise bu durumda da ödeme babanın adına yatırılmaktadır. Bunun dışında herhangi bir şekilde kural değişikliğine gidilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.