Yastık Altı

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Önlem Alınır ?

24.04.2020
567
Siber Saldırılara Karşı Nasıl Önlem Alınır ?

Siber saldırılar, son zamanlarda artış göstermektedir. Kişisel ve kurumsal verilerin çalınması ve bunlara karşılık olarak fidye istenmesi günümüzün en büyük sorunu haline gelmektedir. Çoğunlukla ünlüler, sosyal medya fenomenleri ve iş adamlarını hedef alan fidyeciler, çalınan hesapları, resimleri ve bilgileri fidye verilmemesi durumunda paylaşacaklarını iddia ederek tehditler savurmaktadırlar. Geçmiş yıllardan tanıdığımız virüslere nazaran teknolojinin gelişmesi ile birlikte virüsler daha çok gelişmiş ve daha tehlikeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Hackerların bu yoldaki amacı insanların bilgilerini çalarak para kazanmaktır. Tabi ki bu para kazanma yolu yasal olmayan bir yoldur.

Araştırmalar sonucu virüslerin yayılma hızı, 1994 yılında her saat başı , 2006 yılında dakikada , 2011 yılında saniyede bire düşmüştür . 2020 yılında günde 1 milyona yükselen bu sayı tehditin ne derece büyüdüğünü göz önüne koymaktadır. Siber saldırılar hayatımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir.

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Önlem Alınır ?

Siber saldırılardan korunmak için alabileceğimiz önlemleri temel olarak 6 farklı başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar sırasıyla, zor şifre belirlemek, ön belleği temiz tutmak, internette emin olmadığımız linklere tıklamamak, bilmediğimiz wifi ağına bağlanmamak, https kullanmak ve bilgisayarımızda güncel bir virüs programı kullanmaktır.

Zor Şifre Belirleyin

Şifrenizin çabuk bulunmaması için sayı, harf ve karakterlerden oluşturmanızı öneririm. Araştırmalar sonucu en çok kullanılan şifreler arasında şifre kelimesi, password ve 123456 şifrelerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu kadar basit şifrelerin bulunması çok zor olmayacağından dolayı hacklenmesi basit şifrelerdir. Bu yüzden şifrenizi zor seçmelisiniz. Ayrıca şifrenizi sıkı sık değiştirmeyi unutmayın. Hepimizin yaptığı hatalardan biride aynı şifreyi aylarca yıllarca kullanmamızdır. Siber saldırılara karşı şifrelerinizi sık sık değiştirin.

Ön Belleğinizi Sık Sık Temizleyin

Kullandığımız internet tarayıcıları hangi sitelerde gezdiğimizi neler yaptığımızı kayıt altına almaktadır. Bilgisayarımızı ele geçirdikleri takdirde ön belleklerden istenilen bilgilere ulaşmaları daha kolay oluyor. Bu yüzden sık sık ön belleklerimizi temizlersek bilgisayarımızı ve bilgilerimize ulaşmalarını engellemiş oluruz.

Bilmediğiniz Linklere Tıklamayın

İnternette gezerken önümüzü defalarca başka sayfalara yönlendiren linkler ve reklamlarla karşılaşmaktayız. Bunların çoğu zararlı içeriktir. Bir de elektronik posta sorunu var. Adresi saçma sapan olan kişilerden gelen elektronik postalar, telekom hizmetlerinin elektronik postasıymış gibi gelen elektronik postalar ve link içerip bizi tıklamaya yönlendiren elektronik postaları açmadan silmemiz güvenliğimiz açısından yüksek önem taşımaktadır.

Wi-Fi Kullanımına Dikkat Edin

Ücretsiz wi-fi hepimize cazip gelmektedir. Ama ücretsiz olması güvenli bağlantı olmasından ziyade güvensiz bir ağdır. Bizim için güvenlik önemli olduğundan dolayı ücretsiz wi-fi kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Https Kullanın

Http den farkı olarak sonunda bulunan ‘s’ harfi internette güvenliği temsil etmektedir. Dikkat ettiyseniz bankaların internet adresleri https ile başlamaktadır. Ama tabi ki her site https kullanmamaktadır. Ben sizlere sadece önlem açısından belirtmek istedim.

Virüs Programı Kullanın

Bilgisayarımızın güvenliği için virüs programları son derecede önem taşımaktadır ve hatta bilgisayarın olmazsa olmaz yazılımlarıdır. Kesinlikle bilgisayarlarınızda virüs programı kurulu olsun ve belirli periyotlarda virüs taraması yapmayı ihmal etmeyin.

 

Bu yazımızda sizlere siber saldırılardan nasıl korunacağınızı anlatmaya çalıştık. Bu bilgiler doğrultusunda kendi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.