Yastık Altı

Tarım ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır ?

13.05.2020
599
Tarım ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır ?

Devlet tarım ve hayvancılığa 2020 yılında daha fazla karşılıksız destek sağlıyor. Bu destekler; hibe, faizsiz kredi, teşviklerden oluşuyor. Devlet ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydı olan her vatandaşa 30 bin Türk lirası değerinde karşılıksız yani geri ödemesiz hibe veriyor. Bu işlemlerle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgileniyor. Bir dönem hayvan satın almak isteyen çiftçi vatandaşlara 5 yıl süre ile geri ödemesiz verilen hayvancılık kredisine artık 7 yıl süre tanınarak çiftçiye destek arttırıldı. KOSGEB de çiftçiliğe büyük destek veriyor. 50 bin lira hibe ya da 100 bin lira devlet destekli kredi imkanı sunan KOSGEB canlı hayvan alımı için değil gerekli malzemeler, tesis gibi unsurları temin edebilmek için bu yardımları veriyor.

Hayvancılık Kredisi Almanın Şartları Nelerdir ?

Devletin sağladığı kredi yardımından yararlanabilmek için en önemli şart kişinin krediyi geri ödeme gücünü belgelemesidir. ÇKS sistemine kayıt olmak zorunludur. Çektiğiniz bankanın istediği gerekli evrakları tamamlamak en temel şartlardır. Koyun yetiştiriciliği, tavukçuluk, arıcılık, inek yetiştiriciliğinin her biri için ayrı şartlar da vardır. Örneğin inek kredisi için sahip olunan büyükbaş hayvan sayısının 15 den az olması gerekir. Bu şart sağlandığında 30 bin lira geri ödemesiz kredi verilir.

Ödeme Planı

Ziraat bankası bu kredileri sağlayan devlet bankalarından biridir. Ziraat kredisi %5 gibi faiz oranıyla birçok alanda destek sağlıyor. Süt hayvancılığı, besicilik, kanatlı hayvan yetiştiriciliği bu alanlardan bazıları. Kabaca faiz hesaplamaları yapılabilir ve ödeme planı çıkarılabilir ancak en doğru hesaplama bankaya gidilerek hesaplatmaktır. Çekeceğiniz miktara alacağınız hayvana göre değişecek olan kredi ihtiyacınız için en doğru ödeme planı banka temsilciniz tarafından yapılabilir.

Kredi İle Karşılanılabilen Masraflar

Devlet yardımlı bu kredilerin sadece canlı hayvan alımı yapmak için kullanılacağı yönünde bir yanlış algı bulunmakta. Yapılabilecek şeyler bankalar arasında değişse de genel olarak bu kredi ile hayvanlar için yem alabilir, hayvanların bakılacağı mülk için kullanabilir, arazi satın alabilir, işletme için ihtiyaç duyulan teknolojik aletleri satın alabilirsiniz. Aynı zamanda hali hazırda hayvan ürünleri üretiminiz varsa tesisinizi geliştirmek, var olan aletlerinizi modern teknolojik aletler ile değiştirmek amacıyla da kullanabileceğiniz krediler mevcut.

Kredi Almadan Önce İhtiyacınızı Belirleyin

Bu süreçte ihtiyacınız olan hayvan sayısını, gelecekteki yavruların yerlerinin temini, çoban gibi insani iş gücünü, ödeme planı için gerekli taksitlerin miktarını, yem ve diğer bakım malzemelerinin miktarını önceden belirlemekte fayda var. İhtiyaçlarınızı bilerek ve hesap ederek kredi aldığınız da hem ihtiyacınız hem de ödeme gücünüz doğru bir şekilde ortaya çıkar. Böylece ihtiyacınız olan ve ödeyebileceğiniz miktarda kredi çekmiş olursunuz.

Tarım Kredisinin Sağladığı İmkanlar

Tarım yapmak için gerekli arazinin alımında, ürünlerin hasadı ve pazarlanması aşamasında, organik ürünler üretiyorsanız ve bu alanda sertifikanız varsa devlet destekli kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Nakliye aracı, lisanslı depoculuk gibi farklı alanları da kapsayan şekilde birçok alanda tarım kredisi de mevcuttur.

İlgili bankaların şubelerine giderek ihtiyacınız olan alanda kredi olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Çünkü hayvancılık alanında da olduğu gibi tarım kredisinde de sadece ürünlerin yetiştirilmesi aşamasında değil birçok alanda destek sağlanır.

Tarım Kredisinden Yararlanılabilecek Alanlar

Seracılık, organik tarım, basınçlı sulama, tarımsal mekanizasyon, hasat kredisi, tarla arazi alımı, sertifikalı tohum, fide üretimi, yem bitkisi üretimi alanlarında kullanılabilen devlet destekli krediler vardır.

Çevre, insan genel olarak canlı hayatına zarar vermeden yapılan tarımı destekleyen devlet bu yardımları genel olarak Ziraat bankası aracılığıyla yapar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.