Yastık Altı

Tarlaya İmar İzni Nasıl Alınır?

30.05.2020
730
Tarlaya İmar İzni Nasıl Alınır?

Arsa ve arazi sıklıkla kullanılan ancak anlam bakımından birbirinden farklı olan kelimelerdir. Araziler, üzerinde yapılaşmaya izin verilmeyen, niteliği tarla, bağ-bahçe ya da sera olan alanlardır. Arsa ise nitelikli arazidir yani bir amaca uygun olarak tahsis edilmiş, belirlenmiş ya da izin verilmiş alanlardır.

Tarlaya İmar İzni Nasıl Alınır?

Bir arsa üzerine belediyeler tarafından belirlenmiş kıstaslara ve arsanın niteliğine göre yapılaşma yapılabilir. Ancak her arsa da konut için uygun olmayabilir. Arsalar niteliklerine göre; ticari, toplu konut, villa, sit alanı, eğitim gibi amaçlara hizmet etmek için imara açılmış olabilir. Tarım arazileri de imara açılabilen alanlardır. Ancak bir bu arazilerin imara açılabilmesi için bir takım kriterleri içermesi gerekmektedir. Tarım alanlarına imara alabilmek için öncelikle;

  • Yapılaşmak için uygun işleve sahip olması,
  • 1/1000 ölçekli imar içinde kalması,
  • Kadastral yola cephesi olması gerekmektedir. (Eğer yoksa yola cephesi olan diğer arsa/arazi sahipleri ile anlaşma yapılmalıdır.)

Bu kriterlere sahip araziler, belediyeye başvurularak imara açılabilir ancak başvurulan arsa için devlet %40 gibi bir terk para isteyecektir. Yani tarlanız 1000 metrekare bir alanken imarın verilmesi durumunda 600 metrekare gibi bir alana düşecektir. Devletin bu terki sizden istemesi, bir yapılaşmaya izin verildiğinde çevresine bu yapılaşma ya da yapılaşmalara verilecek her türlü hizmet için alan gerekmesi. Bir tarlanızı bir villa arazisine çevirip, yaşam alanınızı kurduğunuzda; o yaşam alanı için trafo, çevre düzenlemesi, park ya da diğer kamusal alan hizmetlerini yerine getirmek için duyulan alan sizin terk için devlete devrettiğiniz arsa üzerine tahsis edilecektir.

İmar İzni Olan Arsalar Neden Daha Pahalıdır?

İmara sahip arsaların tarlara göre daha pahalı olmasının sebebi risksiz oluşudur. Satın aldığınız arsada KAKS, EMSAL, GABARİ gibi planladığınız yapının belediye tarafından size verilen sınırlarını belirten sınırlamalar vardır. Arsanızın tamamını yapılaşma için kullanamazsınız. Taban alanı, kat sayısı gibi sınırlamalar bu değerlerle belirtilmiştir. Bir tarla alıp imara açtırmak başarılı olunduğu taktirde çok karlıdır ancak bir o kadarda risklidir. Her zaman her tarla için belediyeler imar izni vermeyebilir. Burada da uzman gayrimenkul danışmanlarından fikir alarak geleceğe akıllı ve daha az riskli yatırımlar yapmanız mümkün. Tarla arazisi olarak alsınız alanlara da sınırlıda olsa bir yapı kurmanız mümkün. Yasalara göre bir tarlaya alanının %5’i kadar yapılaşmaya izin verilmekte. 1 dönüm (1000 metrekare) arsa üzerine 50 m2 yapı kurmanız mümkün. Ancak elinizde 10 dönüm tarla varsa 500 m2 alanında bir yapı kuramazsınız. Çünkü tarlalara yapılacak arsa ile ilgili bir üst sınır getirilmiştir. 250 m2 üstünde tarla arazisine yapı kurmanız yasaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.