Yastık Altı

Temettü Nedir ?

13.05.2020
547

Temettü nedir ? Sorusunun cevabı olarak kar ve kazanç şeklinde açıklanabilir. Temettü genel olarak şu anlama gelmektedir. İnsanlar kar elde etmek amacıyla borsada ya da farklı yatırım araçları sayesinde bazı şirketlerin hisselerini ve kağıtlarını satın alırlar. Satın alınan bu hisselerden sonra temettü karı temettü faizi alırlar. Yapılan uygulama sayesinde hay yıl temettü faizi Bekarı vermeyi beyan eden şirketler senin belirli bir ayında ortaklarına çağdaşlarına temettü kararı verirler. Yapılan bu uygulama ile hem şirketler sermaye anlamında bir kazanç sağlarlar hem de şirketlerin hisselerini ortak olan kişiler ise yıllık belli oranlarda kârlar elde edebilirler. Piyasa uzmanlarına göre bu yatırım aracı olarak görülebilmektedir ve son derece faydalı bir yatırım aracı olarak bilinmektedir.

 

Temettü Karı Almak için Ne Yapılmalı ?

Kişiler hangi şirketten temettü kârı ve kazancı sağlamak istiyorlar ise kendi bankaları aracılığıyla bu şirketlerin hisse senetlerine borsa üzerinden alabilirler. Satın alınan bu hisselerden sonra temettü kazancını müşterilerine dağıtmayı beyan eden şirketler yılın özellikle mart aylarında bu kar oranlarını ortaklarına dağıtırlar. Günümüzde bir çok insan bu yöntemi kullanmaktadır. Ve kendilerinden anlam bilgilere göre bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamamışlardır.

 

Temettü Kazancı Yasal mıdır ?

Temettü devletin ekonomi politikaları arasında yer alan bir kavramdır. Uzun yıllardan boyunca yapılan bu uygulama sayesinde insanlar yatırım aracı olarak temettü uyuyor kullanmaktadırlar. Bu nedenden dolayı kesinlikle yasal olmayan bir durum söz konusu değildir. Devlet tarafından koruma altında olan temettü kavramı için herkesi yatırım yapabilmektedir. İnsanlar hangi şirketle çalışmak istiyorlar ise hangi şirketin temettü kârından ya da faizinden yararlanmak istiyorlar ise o şirket ile çalışabilirler. Bu durum kesin sureti ile yasal olarak yapılan bir uygulamadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.