Yastık Altı

Ticari Taşıt Kredisine Nasıl Başvurulur?

23.05.2020
553
Ticari Taşıt Kredisine Nasıl Başvurulur?

Bankalar; müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına, kredi ürünlerini farklı alt başlıklarda çeşitlendirebiliyorlar. Ticari taşıt almak isteyen müşteriler için bankacılık ürünlerine dahil edilen ticari taşıt kredilerinde, diğer krediler için aranan genel şartlara ek olarak; ipotek ve krediye konu olacak taşıtın piyasa değerinin belirlenmiş olması şartları aranıyor. Kredi kullanmasında engel olmayan banka müşterileri; krediye ticari müşteri temsilcileri ile başvuru yaparak, 1 hafta içerisinde ticari taşıt kredisi kullanabiliyorlar. Ticari taşıt kredisine nasıl başvurulur? konusu hakkında bilgi sahibi olmayan banka müşterileri; banka şubelerine giderek, konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabiliyor.

Ticari Taşıt Kredilerinde İpotek

Ticari taşıt kredisine başvuran banka müşterilerinin; kredi kullanımı gerçekleştikten sonra, banka söz konusu araç üzerine şerh koyuyor. Konulan şerhe istinaden, araç; kredi taksitlerinin tamamı ödenene kadar, satış işlemlerine konu edilemiyor. Taşıt kredisinden yararlanmak isteyen banka müşterilerinin; taşıt kredisini hangi alanda kullanmak istediklerini kredi başvuru aşamasında müşteri temsilcileri ile paylaşmaları, vade seçeneklerini ve faiz oranlarını etkileyebiliyor. Ticari taşıt kredisini, ulaşım işlemlerinde kullanmak isteyen müşteriler için; taşıt ipoteğine ek olarak, hat rehni de uygulanabiliyor.

Ticari Taşıt Kredilerinde Ekspertiz

Ticari taşıt kredisine başvuran banka müşterileri; krediye konu edilen araç için, piyasa şartlarına uygun olarak kredi alabiliyor. Bu noktada; aracın değeri ve varsa hat değeri, bankaların çalıştıkları ekspertizler tarafından ayrı ayrı belirleniyor. Kredinin türü ve ticari aracın kullanım alanına göre farklı şartlar aranan ekspertiz işlemlerinde; kredi kullanmak isteyen müşteriler, ekspertiz bedelinin tamamı üzerinde ticari taşıt kredisi kullanabiliyor. Ekspertiz raporu hazırlandıktan sonra; rapor, banka şubelerine teslim ediliyor. Bankalar, ekspertiz raporunun ardından; taşıt kredisi ile ilgili tüm kredi işlemlerini, kısa süre içerisinde tamamlayabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.