Yastık Altı

Türev Ürünlerinin Kullanım Amaçları

23.05.2020
613
Türev Ürünlerinin Kullanım Amaçları

Türev ürünler yatırım araçlarını çeşitlendirme fikrinden ortaya çıkmıştır. Bir varlığın getirisine bağlı olarak veya bir varlığa alternatif oluşturmak amacı ile kullanılırlar. Türev araçlarla yapılan alım işlemi uzun pozisyon, satış işlemi ise kısa pozisyon olarak adlandırılır. Yatırımcılar iki şekilde de işlem yapabilirler ve alım işlemi tutarı kadar satım işlemi yaptıklarında pozisyon kapatmış olurlar. Türev ürünlerin kullanım amaçları temel olarak riskten korunma, spekülasyon ve arbitrajdır. Türev ürünlerin fiyatları dayanak varlıkların (Türev ürünün getirisine endekslendiği varlık) spot piyasada oluşan fiyatına göre belirlenir.

Riskten Korunma

Finans piyasalarında başarılı olmanın ilk şartı gereksiz risklerden korunmaktır. Risk gelecekte karşılaşılabilecek tahminin ötesindeki durum olarak tanımlanabilir. Riskten korunma için etkili bir risk yönetimi gerekmektedir. Risk yönetimi için şu şekilde bir örnek verilebilir; Varsayalım Bir ihracatçı malını bugün sattı ve parasını 3 ay sonra alacak eğer 3 ay sonra döviz kuru Türk lirası karşısında artarsa ihracatçı parasını tahsil ettiği zaman eline daha az döviz geçecektir, ihracatçı döviz riskini ortadan kaldırmak için vadeli piyasadan türev ürün olarak döviz sözleşmesi satın alır ve böylece döviz fiyatındaki dalgalanmadan etkilenmez.

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon Türev ürünlerin fiyatlarının belli bir zaman sonra geleceği seviyenin tahmin edilmesidir. Bu tür işlemlerde amaç türev ürünleri kullanarak kar etmektir bu amaçla piyasaya giren nakit para piyasada likidite artışına neden olur ve yatırımcıların çoğu alım yönlü pozisyon açarak piyasada fiyatların yükselmesini ve bu yükselişten kar etmeyi amaçlar. Oluşacak fiyatı doğru tahmin eden yatırımcı para kazanır ve doğru tahmin edemeyen yatırımcı ise para kaybeder.

Arbitraj Nedir?

Türev ürünlerin fiyatları spot piyasada belirlenir ancak kimi durumlarda aynı ürünün fiyatı farklı piyasalarda farklı oluşur bu iki fiyat farkı arasından doğru tercih yaparak işlem yapma durumuna arbitraj denir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.