Yastık Altı

Viop Nedir ?

16.04.2020
588
Viop Nedir ?

Ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve piyasalarda yaşanılan belirsizlikler para piyasalarındaki yatırımcıların alakasını başka istikametlere kaydırmasına neden olmuştur.Bunun en açık örneği VİOP piyasasına artan alakadır.

VİOP un kelime manası ”Vadeli işlem ve opsiyon piyasası” dır. Ülkemizde kurulan ilk özel borsa unvanına sahip VIOP 2005 seneninde İzmir’de heyetmiştir. O senelerde ismi VOB olarak bilinmesine rağmen 2013 seneninde Borsa İstanbul’a geçerek bir yatırım piyasası olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Dünya genelinde gerçekleşen vadeli işlemler ile opsiyon kontratlarını bir sepet içinde toplayarak işlem yapmaya fırsat veren bu piyasada; döviz işlemleri, hissesenedi, değerli madenlerin(altın vb.) işlemler yapılmaktadır. Borsalardan değişik olarak gelecek için bugünden işlem yapılmaktadır. Bunun yatırımcılara sağladığı avantaj ise yatırım araçlarında olabilecek değişmelerine karşı karın savunmasını sağlamaktadır. Dünya üzerinde yaşanılan kötü birhadisenin direk piyasada çöküş uyandırdığı vakitlerde vadeli işlemleriniz bu çöküşlerden etkilenmezler.

VİOP piyasasında yapılan işlemler gelecekte teslim edilmek üzere anlaşılan bir ücretten bugünden alma ve satma hakkı tanımaktadır.

VİOP piyasasında kaldıraç tesiri kullanma hakkı da bulunmaktadır. Başka bir deyişle küçük yatırımlarla büyük adım atabilme hakkı da yatırımcısına sağlamaktadır. Bu gibi avantajlarından dolayı VİOP piyasası rizikoların en yüksek olduğu dönemlerde yatırımcılar tarafından VİOP piyasasında yapılan işlemler vadeli işlemlerdir.Bu işlemler 2008 krizi ile popüler hale gelmiş pay senetlerinde yaşanılan çöküşler vadeli işlemleri popüler hale getirmiştir. Bu piyasada yapılan işlemler belirli özelliklere sahiptir. Miktar, teslimat ve nitelik özellikleri evvelce kontrat ile belirlenir.yapılan bu sözleşmede ehemmiyetli olan unsurlar vade, ücret, nitelik ve fiyattır.Vadeler 2 ay olarak belirlenmiştir. İşlemlere asgari 500 TL ile başlayabilirsiniz. Yapacağınız işlemleri elektronik ortamlarda yapabilirsiniz. Pc, tablet veya akıllı telefonunuz üzerinden işlemleri izleyebilir her an hızlı ve kolay işlem yapabilirsiniz.

İşlemlerinizi bir aracı müessese yapabilirsiniz. Bu aracı müesseseleri SPK nın web sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu aracı müesseseler işlemlerde sizden bir miktar komisyon alırlar. Bu komisyon 10 binde 5 gibi küçük orandadır. Ancak bu komisyon çalıştığınız aracı müesseseden müesseseye değişebilmektedir. Aracı müesseselerin internet sitelerinden komisyon oranlarını öğrenebilirsiniz.

VİOP piyasasında işlemler belirli gün ve saatlerde yapılmaktadır. Bu günleri ve saatleri yapacağınız işleme göre borsa İstanbul üzerinden öğrenebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.