Yastık Altı

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar 2020

02.07.2020
256
Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar 2020

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar 2020 – Evvelki dönemlere ait olan tüketici kredinizi gecikmeli ödediyseniz veya hiç ödeyemediyseniz veyahut kredi kartı ekstrenizin ödemesini gecikmeli olarak yaptıysanız veya hiç ödeme yapmadıysanız, kredi veren bankalar sizi kara listeye alarak, kredi notunuzu düşürür. Bu vaziyet uzadıkça ne yazık ki sonu legal takip ile sonuçlanabilir. Bu duruma başka bir deyişle yasal takibe düşenler için kredi veren bankalar tarafından tekrar kredi kullanmak hemen hemen olanaksız bir hale gelir.

Yasal Takipte Olanlar Ne Yapmalıdır?

Legal takipte olan kişiler kredi borçlarını kapatarak legal takip listesinden çıkabilirler. Ancak bu borcu ödemek için tekrardan bir kredi ihtiyacı duymaları olasıdır. Kredi ihtiyacı olan kişi, mevcut bulunan taşınmazı veyahut tasarrufunu banka tarafından ipotek ettirerek bankadan kredi talebinde bulunabilirler. Bunlara ek olarak legal takipte olan kişilere kredi olanağı sağlayan bir çok banka mevcuttur. Zor vaziyette kalmanız halinde, legal takip altında iken kredi kullanırsanız, kısıtlı vade olanağı ve de kısmen daha yüksek ürem oranıyla kredi kullanmanız olasıdır.

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar haricindeki bankalar, legal takibi bulunan müşterilerine kredi vermemek hesabına sanki kırk dereden su getirmektedirler. Zira bankaların büyük bir çoğunluğuna göre, legal takibe giren bir müşteri, bankayı ilerleyen vakitlerde tekerrür eden bir vaziyete düşürebileceğinden, bankalar legal takibi bulunan müşterilere kredi verme mevzubahis olduğunda oldukça soğuk yaklaşmaktadırlar. İcralık vaziyette olan borçlular, öncelikle kendi bankalarından borçları için yapılandırma talebinde bulunmalılar. İcra takibini durdurmak için kendinize bir kefil bulmanız en mantıklı ve işe fayda yoldur. Bankanızdan ayrı olarak uzun vadeli ve yüksek faizli bir yapılandırma kredisizi ya da borç kapatma kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

Yasal Takibe Düşene Kredi Verilir Mi?

Ara ara ödeme zorlukları yaşayarak legal takibe gireriz. Peş peşe birkaç ay ödemediğimiz kredi kartı borçları, kredi ödemelerimizi peş peşe birkaç ay aksatmamız gibi nedenler legal takibe girmeye yol açan nedenlerden birkaçıdır. Bu vaziyete gelinmesine de genelde yüksek kredi kartı sınırları yol açmaktadır. Bankaların aylık gelirin 4 katına kadar sınır verdikleri kredi kartları dikkat edilmezse çok tehlikeli hale dönüşmekte ve borçları ödemesi olanaksız hale gelmektedir. Yasal takibe girdikten sonra kredi çekmek oldukça zorlaşır. Yasal takipte olup kredi çekmek isteyen kişilerin izlemesi şart olan birkaç adım vardır.

Yasal takipteyken bankalardan kredi çekmek için iki yol vardır. Bu yöntemler dışında bir kampanya durumu olursa da kredi alınabilmektedir fakat bu düşük bir olasılık. Bunun dışında söz edilen iki metottan birincisi ipotek ile kredi çekmektir. Size ait bir taşınmaz malı ipotek yaptırarak kredi alabilirsiniz. Diğer metot ise mevduat karşılığı kredi çekmektir. Bu metotta ise kenarda birikmiş olan paranız için bankaya kullanma yetkisi verdikten sonra bankadan kredi alabilirsiniz.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Çeşitli sebepler, aksilikler dolayısıyla banka ödemelerinizi yapamadınız ve de legal takibe takıldıysanız, çok büyük bir olasılıkla, takipli olan borcunuzu tekrardan yapılandırmanız ve bile bankaya peşin olarak bir ödeme yapmadan tekrar bankadan kredi almanız hiç de .

Ancak her şeye karşın yeniden de, kredi ihtiyacınıza binaen çok fazla bir alternatifiniz olmasa dahi, bu konuda bankaların legal takipte olanlar için hazırlamış oldukları çeşitli metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar ile ilgili bilgi sahibi olmak için evvela borcunuzun bulunduğu ve de halihazırda çalıştığınız banka ile bağlantı kurun. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar, legal takipte olanlara borç kapatma kredisi vererek, borçlunun borcunu ödemesini öngörmektedir. Lakin borçlunun son çıkışı olan bu kredilerin ürem oranları da normal kredi ürem oranlarına göre oldukça yüksek olmaktadır.

Yasal Takipte Olanlar Ve Kredi Kartı

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar 2020 senesinde borçluya kredi vermek için çoğunlukla 5 sene beklemelerini ve de bu 5 senelik müddet içerisinde banka borcu ödemelerini düzenli yapmaları halinde kredi notlarının yükseleceğini ve 5 yılın nihayetinde, kredi notu yükselen fertlere kredi vereceğini beyan etmektedir.

Bu 5 yıllık bekleme süresinden çok önceden acil nakit paraya sıkışan kişiler ise, borçlarını kapatmak için, bankalar dışında yüksek faiz oranları ile kimi kuruluşlardan senet karşılığında kredi almaktadırlar. Bu kuruluşlar genellikle dolandırıcı olduklarından, yasal takibe takılanların bir anlık gaflet hali ile bu dolandırıcıların eline düşmemesi için dikkatli davranmaları gerekmektedir. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar 2020 yılında, kredi sicil affı yasası ile beraber 5 yıl bekleme süresinden muaf tutularak sicilleri temize çekilmiştir.

İcralık Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

İcra durumdaki kişiler yani isimi kara listede olanlar, adına kırmızı kalem çekilenler, rastgele bir sicil bozukluğu olan fertlerin bu gibi sebeplerden dolayı kredi notu düşer. Kredi notu düşük olan fertlere bazı kuruluşlar tarafından yüksek faiz oranıyla kredi verebilmektedir.

İsmini kara listeye yazdırma durumları; ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da araç kredisi kullanıp, kredi taksitlerinin günlerini geçirmesiyle birlikte bir kaç taksitini ödemeyen, bu sebepten ötürü bankalar tarafından kredi borcunu ödeyemez olarak işaretlenen kişilerdir.

İcralık durumda olan fert, icra yapmış olduğu banka dışında başka bir bankaya kredi için müracaat yaptığında, büyük bir ihtimalle yapmış olduğu kredi başvurusu ret yanıtını ile sonuçlanır. Şayet icralık durumdaysanız yapmanız gereken birkaç prosedürden sonra isminizi kara listeden kurtarıp kredi alabilirsiniz.

Başka bir bankadan kredi alabilmek için icralık duruma geldiğiniz bankanız ile görüşün ve borçlarınızı yapılandırma talebinde bulunun. Bu sayede bankaya olan borcunuzu uzun vadelerle yayarak ödeyebilirsiniz. Böyle bir durumda banka tarafından icra buyruğu kaldırılır ve icralık durumdan kurtulmuş olduğunuz gibi isminiz kara listeden belirli bir süreliğine silinmiş olur. Bu sayede yasal takipte olanlara kredi veren bankalar bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.