Yastık Altı

Yatırım Riskleri Nelerdir? | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım Riskleri Nelerdir? | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde hemen hemen herkesin kendine sıkça sorduğu sorulardan biri de, ”Neye yatırım yapmalı ?” sorusudur. Bu sorunun cevabına diğer konuşlarımızda değindik. Bu soruya geçmeden önce, yatırım yaparken dikkat edilecek hususları detaylı bir şekilde incelemek daha doğru olacaktır. Elinizde bir miktar para olduğunu varsayalım, bu parayı değerlendirip kar elde etmek istiyorsunuz. Ancak neye yatırım yapacağınızı ve piyasanın durumunu net olarak bilmiyorsunuz. Bu sebepten ötürü, yatırım yapma konusunda karar vermenize yardım edebilecek şekilde, bazı maddeler sunabiliriz. Bu maddeleri ise şu şekilde sıralamak uygun olacaktır; elinizdeki nakdin miktarı, yatırım yapmak istediğiniz yatırım aracı hakkındaki bilgi birikiminiz ve son olarakta yatırımınızın geri dönüşü için düşündüğünüz süre. Elinizde bulunan nakit miktarının büyüklüğü ile doğru orantılı olarak, yapacağınız yatırımın büyüklüğü ve yatırımınızın size karı ile birlikte geri dönüş süresi de değişkenlik gösterebilir.

Yatırım Yapılacak Sektör Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Yatırım yapmadan önce şu soruyu kendinize sormanız gerekiyor: ”Yatırım yapacağım sektör hakkında detaylı bilgi sahibi miyim ?”. Bu sorunun cevabına göre yatırım yapacağınız alanı seçmeniz, sizin için en doğrusu olacaktır. Eğer yatırım yapmak istediğiniz alan konusunda detaylı bir bilgiye sahipseniz, riski en aza indirgemiş olursunuz. Ancak, hiç bilmediğiniz bir alana yatırım yapmayı düşünüyorsanız, yüksek risk aldığınızı da unutmamanız gerekiyor. Bir sektöre yatırım yapmadan önce, kendiniz yeterince bilgi sahibi değilseniz bile, yatırım yapacağınız alana hakim olduğunu düşündüğünüz yakınlarınızdan tavsiye almak daha doğru olacaktır. Yani bildiğiniz bir alana yatırım yapmak sizin açınızdan daha az riskliyken, bilmediğiniz bir alana yatırım yapmak ise risk faktörünü bir hayli yükseltir. Büyük yatırımcıların çoğu, genelde en az riskli sektörlere yatırım yaparlar. Bu da bilmedikleri sektörden kaçındıkları ve en çok bilgi sahibi oldukları sektörlere yatırım yaptıkları anlamı taşır.

Yatırım riskini en basit tabiri ile açıklamak gerekirse, yatırım yaptığımız parayı kaybetme tehlikesi demektir. Bu riskin temel unsuru ise belirsizliktir. Bazı sektörlerde sadece yatırdığımız parayı kaybetme riski ile karşı karşıya kalırken, bazı sektörlerde ise anaparayı da kaybetme riski vardır. Bir sektöre yatırılan paranın miktarı arttıkça, getirisi de bununla doğru orantılı olarak artacaktır. Ancak bunun yanında artan para miktarı ile birlikte, gireceğimiz riskin de artacağını söylemek yanlış bir tabir olmayacaktır. Aklınızda tutmanız gereken bir şey var ki, ne kadar büyük bir nakitle yatırım yaparsanız, alacağınız risk o kadar büyüktür. Yatırımın sonucunda kar elde edemeyebilir, hatta tüm anaparanızı da kaybedebilirsiniz.

Belirsizlik

Belirsizlik, yatırımın ana riski olma özelliğini korurken, bunun yanında diğer riskleri de bilmekte fayda var. Piyasalarda oluşan ani dalgalanmalar da yatırım risklerinden biridir. Ani dalgalanmalar sebebiyle yatırım yapılan sektör ya da firma zarar görürse bundan yatırımınız da etkilenecektir. Döviz kurlarındaki oynamaları da önemli riskler arasında gösterebiliriz. Dövize yatırım yapmak, enflasyon oranı yüksek ülkelerde kısa sürede kar ya da zarar getirebilen bir yatırım çeşitidir. Likidite riski ise diğer önemli yatırım riskeleri arasındadır. Likidite riskini temel olarak, elimizdeki mevcut yatırım araçlarını nakde çevirememe olarak tanımlayabiliriz. Likidite riskini en aza indirebilmek için, en hızlı şekilde nakde çevrilebilecek yatırım araçlarını seçmek daha uygun olacaktır.

Finansal yatırım araçları seçerken dikkat etmemiz gereken temel husus, bu riskin sistematik mi olduğudur. Yatırımımız ile ilgili olan ve piyasalarda kontrolümüz dışında gelişen olaylara temel olarak sistematik risk diyebiliriz. Ancak temel piyasayı değil de belirli kurum, şirket ya da sektörü etkileyen risk ise sistematik olmayan riskler kapsamına girer. Yatırımımızı farklı araçlara kaydırarak, portföy çeşitlendirmesine giderek bu riski kontrol altına alabilmek sistematik riske göre daha mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.