Yastık Altı

Yüksek Kazançlı Ve Az Riskli Yatırım Nasıl Yapılır?

Yüksek Kazançlı Ve Az Riskli Yatırım Nasıl Yapılır?

” Para biriktirdim 100 bin tl param var. Yüksek kazançlı ve az riskli yatırım nasıl yaparım? Paramı güvenli bir şekilde yatırmak yapmak istiyorum, aynı zamanda çok da kazanmak istiyorum Ne önerirsiniz? ” Size tam olarak ne istediğinizi veren bazı tavsiyeler yapmayı çok isterim. Ama sorun şu ki, taban tabana zıt iki şey istiyorsun: güvenlik ve yüksek getiri.

Ne yazık ki, bu gerçek dünyada var olan bir kombinasyon değil. Daha yüksek getirili yatırımlar her zaman daha fazla riskle karşı karşıyadır.

Örneğin hisse senedi alımına bakalım. Açıkça uzun vadeli kazançlar sağlama potansiyeline sahipler. Finansal kriz sırasında fiyatların dibe vurmasından bu yana geçen sekiz buçuk yılda borsa yıllık bazda% 19 oranında arttı. Bununla birlikte, hisse senedi piyasalarının analizine göre, 1929 yılından bu yana hisseler yıllık bazda yaklaşık% 40 oranında düştüğü de açıktır.

Tabii ki, bu kayıp potansiyeline sahip olmayan yatırımları bulmak yeterince kolaydır. Vadeli mevduat hesapları ve para piyasası hesapları veya kısa vadeli Hazine bonoları gibi nakit eşdeğerlerine sadık kalırsanız, finansal piyasalar kargaşa içinde olduğunda, anaparayı kaybetme ya da tasarruflarınızın değerinin düştüğü konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ama bu yatırımdan büyük kazançlar elde edemeyeceksin. Örneğin, son sekiz buçuk yılda, Hazine para piyasası fonları ve 3 aylık Hazine bonoları sadece yıllık% 0.2 oranında arttı.

Öyleyse, sizin için uygun bir strateji nedir? Orta ölçekli bir rotaya yöneleceğini, tasarruflarınızın bir kısmını daha yüksek getiri elde edebilecek yatırımlarda değerlendirirken, diğer kısmını da daha güvenli yatırımlara yönelmen gerektiğini söyleyebilirim. Ya da, başka bir şekilde söylemek gerekirse, risk ve ödül arasında iyi bir getiri sağlayan denge kurmalısın. Bu şekilde geçeleri rahat uyuman mümkün olur.

Portföyünüzün en güvenli parçası olan ve vadeli mevduat hesaplar, para piyasası hesapları, para piyasası fonları veya hazine bonoları gibi yatırımlarla sınırlı olacak yeterli bir nakit rezervini oluşturarak işe başlayın. Eğer hala çalışıyorsanız, bu yedek acil bir fon olarak işlev görecek, bir işten çıkarılma durumunda ya da beklenmedik büyük harcamaları karşılayabileceğiniz de size destek olacaktır.

Bu rezervi kurduktan sonra, tasarruflarınızın geri kalanını hisse senedi ve tahvil fonları veya ETF‘lerin bir karışımı olarak yapabilirsiniz . Buradaki fikir, size emeklilik boyunca alım gücünüzü korumanıza yardımcı olabilecek bir büyüme potansiyeli sağlamak için hisse senetlerine yetecek kadar yatırım yapmak, fakat aynı zamanda hisse senetleri düştüğü dönemlerde dezavantajını sınırlamak için yeterince büyük bir tahvil yatırımıdır. Bu karışıma gelmek, büyük ölçüde uzun vadeli getiri olasılığı için kısa vadede ne kadar dalgalanmaya ve belirsizliğe razı olduğunuza bağlı olan öznel bir meseledir.

Bu, risk toleransı ve para çekmeyi planladığınız sürenin uzunluğuna dayanan hisse senedi ve tahvillerden oluşan bir karışımı gösterir.

Yatırım Fonları

Risk almak için çok az iştahı olanlara yönelik birçok yatırım fonu vardır. Yatırım fonu, paranızı bir dizi hisse senedi veya diğer yatırım fonlarına yatıran bir fon yöneticisi tarafından izlenir. Bir dezavantajı, fonunuzun yönetimi için idari ücret ödemeniz gerektiğidir.

Kısa Vadeli Tahvil Fonları.

Bir insanın zaman ufku 18 ay geçtikten sonra, nispeten istikrarlı yatırımlara para yatırmak mantıklıdır. Kısa vadeli tahvil fonları , nispeten az riskle getirileri artırmanın bir yoludur.

Yine de, bu fonlardaki kazançlar diğer yatırımlara kıyasla en azdır. En iyi tahvil fonları için de on yıllık getiriler yüzde 2 ila 4 civarında seyretmektedir.

Sabit Gelirli Fonlar

Benzer şekilde, sabit gelirli fonlar, tasarruflar veya para piyasası hesapları yoluyla sunulandan daha fazla getiri elde etmek için nispeten istikrarlı bir yol sunmaktadır. Bu fonlar bir çok tahvilleri içerir, ancak diğer menkul kıymetleri de içerebilirler.

Endeks Fonları ve ETF’ler

Ev satın alma veya iş kurma gibi diğer uzun vadeli hedefler için para söz konusu olduğunda, bir aracı kurum aracılığıyla bir yatırım hesabı açmak , parayı bir kenara koymanın en iyi yoludur. Bu hesaplarda endeks fonları ve borsa yatırım fonları düşük ücretler ve en iyi değeri sunar.

Endeks fonları genel piyasaya ayak uydurmak için tasarlanmıştır, ancak ETF‘ler daha değişken olabilir. Her ikisi de, riski yaymaya yardımcı olabilecek bir menkul kıymetler koleksiyonu içermektedir, ancak yatırımcılar belirli bir fona para akıtmadan önce bolca araştırma yapmalıdır.

Aktif olarak yönetilen fonlar, uzun vadeli yatırımlar için bir başka seçenektir, ancak endeks fonlarından ve bazı ETF‘lerden daha fazla ücret ve daha fazla riskle gelebilirler . Hedefleriniz ve risk toleransınız için hangi fonların doğru olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir finansal planlayıcıya danışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Yastık Altı 2020, Tüm Hakları Saklıdır.